Malawi -bevolking - Geskiedenis

Malawi -bevolking - Geskiedenis



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

MALAWI

Die belangrikste etiese groepe in Malawi is Chewa, Nyanja, Tumbuko, Yao, Lomwe, Sena, Tonga, Ngoni, Ngonde, Asiërs en Europeërs. Engels is die amptelike taal van die land.
BEVOLKINGSGRAFIE
Bevolking:
13,603,181
let op: ramings vir hierdie land neem uitdruklik die gevolge van oormatige sterftes as gevolg van vigs in ag; dit kan lei tot laer lewensverwagting, hoër kindersterftes en sterftesyfers, laer bevolkings- en groeikoerse, en veranderinge in die verspreiding van die bevolking volgens ouderdom en geslag as wat anders verwag sou word (Julie 2007 skatting)
Ouderdomstruktuur:
0-14 jaar: 46,1% (manlik 3,143,724; vroulik 3,130,937)
15-64 jaar: 51,2% (manlik 3,491,114; vroulik 3,474,209)
65 jaar en ouer: 2,8% (manlik 155 954; vroulik 207 243) (raming van 2007)
Bevolkingsgroeikoers:
2,383% (geskatte 2007)
Geboortesyfer:
4209 geboortes/1 000 bevolking (geskatte 2007)
Sterftesyfer:
18,25 sterftes/1,000 bevolking (geraamde 2007)
Netto migrasiekoers:
0 migrant (e)/1 000 bevolking (geskatte 2007)
Geslagsverhouding:
by geboorte: 1,02 man (s)/vrou
jonger as 15 jaar: 1.004 man (e)/vrou
15-64 jaar: 1.005 manlik (e)/vroulik
65 jaar en ouer: 0.753 man (s)/vrou
totale bevolking: 0,997 man (s)/vrou (2007 skatting)
Kindersterftesyfer:
92,1 sterftes/1 000 lewende geboortes (geskatte 2007)
Lewens verwagting by geboorte:
totale bevolking: 42,98 jaar
vroulik: 42,61 jaar (geskatte 2007)
manlik: 43,35 jaar
Totale vrugbaarheidskoers:
5,74 kinders gebore/vrou (geskatte 2007)
MIV/VIGS - voorkomssyfer vir volwassenes:
14,2% (2003 skatting)
MIV/vigs - mense wat met MIV/vigs leef:
900 000 (geskatte 2003)
MIV/vigs - sterftes:
84 000 (geskatte 2003)
Nasionaliteit:
selfstandige naamwoord: Malawies
byvoeglike naamwoord: Malawies
Etniese groepe:
Chewa, Nyanja, Tumbuka, Yao, Lomwe, Sena, Tonga, Ngoni, Ngonde, Asiër, Europees
Godsdienste:
Christen 79,9%, Moslem 12,8%, ander 3%, geen 4,3%(1998 -sensus)
Tale:
Chichewa 57,2%(amptelik), Chinjaya 12,8%, Chiyao 10,1%, Chitumbuka 9,5%, Chisena 2,7%, Chilomwe 2,4%, Chitonga 1,7, ander 3,6%(1998 -sensus)
Geletterdheid:
definisie: 15 jaar en ouer kan lees en skryf
totale bevolking: 62,7%
manlik: 76,1%
vroulik: 49,8% (2003 skatting)


Die kultuur van Malawi

Tradisionele Nyau -dansers in Malawi. Redaksionele krediet: Dietmar Temps / Shutterstock.com.

Die Afrika -land Malawi is in die suidoostelike deel van die vasteland geleë. Histories staan ​​dit bekend as Nyasaland. Die uiteenlopende etniese groepe van Malawi dra by tot die rykdom van sy kultuur. Ten spyte van die bestaan ​​van baie etniese gemeenskappe, is daar amper geen spanning tussen hierdie gemeenskappe nie. Die vrygewige en vreedsame aard van die mense van Malawi het die land die bynaam "The Warm Heart of Africa" ​​gegee.


Malawi -bevolking - Geskiedenis

Vlak Beskrywing Kriteria
1 Onbereik - Min evangeliste en min mense wat hulle as Christene identifiseer. Min, indien enige, geskiedenis van die Christendom. Evangelies - Min evangeliste, maar 'n beduidende aantal wat hulle as Christene identifiseer. Evangelies 5% en - Min evangeliste, maar baie identifiseer hulle as Christene. In groot behoefte aan geestelike vernuwing en toewyding aan Bybelse geloof. Evangelies 50%
4 Gedeeltelik bereik - Evangelies het 'n beskeie teenwoordigheid. Evangelies> 2% en - Evangelies het 'n beduidende teenwoordigheid. Evangelies> 10%

Stad
Simbool
Stad
Bevolking ▲
Tipe stad
1 Minder as 10 000
1 Minder as 10 000 Provinsie hoofstad
2 10 000 tot 75 000
2 10 000 tot 75 000 Provinsie hoofstad
3 75 000 tot 200 000
3 75 000 tot 200 000 Provinsie hoofstad
4 200 000 tot 750 000
4 200 000 tot 750 000 Provinsie hoofstad
5 750 000 tot 2 miljoen
5 750 000 tot 2 miljoen Provinsie hoofstad
6 Groter as 2 miljoen
6 Groter as 2 miljoen Provinsie hoofstad
7 Minder as 200 000 Nasionale hoofstad (3 groottes)
8 Groter as 200,000 Nasionale hoofstad (3 groottes)
Stede word gekies vir verwysing. Baie bevolkte plekke verskyn nie ter wille van die duidelikheid nie. Kaarte bevat groter, potensiële "gateway" -stede wat verband hou met elke mense -groep.
Lyne Beskrywing
Blou Riviere
Grys ​​soliede Landsgrense
Wit soliede Staats- / provinsiegrense
Grys ​​struikel Distriksgrense

Mense Groep Soek

Afdelings

Die Yawo (van Bantoe -oorsprong) van Suidoos -Afrika spoor hul onlangse geskiedenis terug na die heuwels van die noorde van Mosambiek, naby wat gewoonlik na Yawo -berg verwys word, hoewel die meerderheid Yawo vandag in Malawi woon. Baie Yawo het in die 1800's na Tanzanië en Malawi getrek, na 'n groot hongersnood of interne stamverdelings. Die Yawo was bevriend met hul nuwe Swahili-Arabiese bure (van die ooskus van Afrika) en het met hulle ivoor en slawe begin handel dryf. Vandag huisves meer as twee miljoen Yawo in die suide van Malawi, die noorde van Mosambiek en die suide van Tanzanië.

Die Yawo het by die Swahili-Arabiese handelaars aangesluit as sakevennote, met ivoor en slawe (van naburige stamme, sowel as van ander Yawo-stamme) vir gewere en lap. Deur gereelde reise na die ooskus van Afrika sowel as hul sakevennoot-verhouding met die Swahili-Arabiere, is die Yawo aan Islam bekend gestel. Betrokkenheid by die slawehandel was winsgewend vir die Yawo en deur hul slawehandel het hulle een van die rykste en magtigste stamme in Suidoos -Afrika geword. Toe David Livingstone Malawi in die middel van die 1800's verken, was hy getuies van die gruwels van die slawehandel. Na aanleiding van Livingstone se lewendige weergawe van die situasie in Malawi, het Britse sendelinge na Malawi verhuis en sendingstasies geopen met die doel om die Evangelie in die gebied te versprei. Verslae van Livingstone en ander Christen -sendelinge het die bewustheid van die slawehandel -situasie verhoog. Politieke druk is toegepas en uiteindelik het Brittanje slawehandel in sy protektorate en kolonies in 1859 beëindig. Die einde van slawehandel het 'n einde gemaak aan die winsgewende handelsonderneming van die Yawo.

Tussen 1870 en 1920 het die meerderheid Yawo Islam as hul godsdiens aangeneem. Islam was aantreklik vir die Yawo vanweë sy patroon van aanbidding en sy spesiale kleredragkodes. Die Yawo is ook aangetrokke tot Islam omdat dit 'n godsdiens is met 'n boek. Die Yawo beoefen hul nuwe godsdiens saam met hul tradisionele godsdiens, omdat Islam nie daarin kon slaag om hul wêreldbeeld volledig deur te dring nie.

Vandag woon die Yawo in Malawi, Mosambiek en Tanzanië. Mosambiek en Malawi se Yawo woon hoofsaaklik suid en suidoos van die Malawimeer (Nyassa -meer). Die Yawo naby die suidelike Malawimeer is grotendeels verenig in kultuur en taal, wat die kloof tussen Mosambiek en Malawi meestal net een naam maak. Die Yawo van Tanzanië woon oorkant die Rovuma -rivier en is dus van nature meer ver van die Yawo van Malawi. Daar woon ongeveer 1,7 miljoen Yawo in Malawi, waarvan die meeste suid van die Malawimeer woon (Mangochi, Zomba, Chiradzulu, Blantyre, sowel as die distrikte Mulanje).

Onder ander Afrika -lande is Malawi bekend om sy warm klimaat, die vriendelikheid van sy mense en sy politieke vrede. Dit is egter een van die armste, digste bevolkte lande ter wêreld en sy mense ly gereeld aan hongersnood, malaria en MIV-vigs.


Hoe lyk hul lewens?

Die Yawo van Malawi is hoofsaaklik bestaansboere en vissers. Gewone gewasse sluit in mielies, bone, kassava, piesangs, grondbone (grondboontjies) en tabak. Die stapelvoedsel is ugali, 'n stywe pap gemaak van mieliemeel en water. Ugali word meestal in groot patties gevorm en bedien met groente, vleis, boontjies of vis.

Die Yawo is 'n matrilineêre en grootliks matrilokale samelewing. Gesinsleiersrolle word deur die vrou se familie oorgedra, en na die huwelik verhuis 'n man na die dorp van sy vrou, waar hy nogal 'n buitestaander is. Egskeidingsyfers is hoog en poligamie is algemeen. Die Yawo praat Ciyawo, 'n Bantoetaal. Baie Yawo praat ook Cichewa, Malawi se genasionaliseerde handelstaal. Malawi se Yawo het 'n lae geletterdheidsyfer in vergelyking met dié van ander etniese groepe in die land.

Respek en beleefdheid word hoog aangeslaan by die Yawo en word tydens die aanvangsproses aan elke generasie geleer. Groete is belangrik, en baie kinders kniel uit respek wanneer hulle volwassenes groet. In die Yawo -kultuur is dit die gasheer (nie die besoeker nie) wat groete begin. Kinders woon staatsskole by, wat gratis is vir primêre onderwys, en Yawo -kinders woon gereeld middae in madrassah (Moslem) by om Arabies te leer.

Die Yawo het hul eie stelsel van tradisionele bestuur, wat probleme in die plaaslike dorpshowe uitsorteer, hoewel die Malawiese regering uiteindelik politieke en wetlike gesag het.

Nadat hulle in die laat 1800's deur Swahili-Arabiese slawehandelaars aan Islam voorgestel is, het die Yawo tot Islam bekeer en baie het Islam en hul tradisionele godsdiens parallel begin beoefen. Vandag behoort Yawo -Moslems oorwegend tot een van die twee groepe Moslems, wat albei Sunni is. Een groep is Sufi in geloof en praktyk en staan ​​bekend as die Qadiriyya. Hierdie groep kombineer Islam met tradisionele Afrika -godsdiens, gebruik tradisionele medisyne en talismans vir beskerming teen towery en heksery, sowel as vir genesing en geluk. Die ander groep is grootliks anti-Soefi en meer skriftuurlik in hul benadering tot Islam.

Bybelstudies en ander uitreikmetodes word gebruik om die Evangelie met die Yawo te deel, hoewel daar nog relatief min Moslemagtergrondgelowiges is.

Die Yawo is 'n weerstandbiedende mense groep. Hulle het hulself geïsoleer om op Christelike getuies te reageer deur hul verenigde taal, kulturele en godsdienstige verskille te handhaaf. Alhoewel hul Chewa -bure al jare lank gekersten is (sedert David Livingstone en vroeë sendelinge Malawi binnegekom het), het die Yawo feitlik onbereikbaar gebly en nie op evangelisasie deur die Chewa gereageer nie. Oor die algemeen het die Chewa nie by die Yawo uitgekom met behulp van Ciyawo of volgens kultureel toepaslike metodes nie. Saam met diepe geestelike behoeftes, ly die Yawo ook aan fisiese behoeftes. MIV/VIGS was 'n ernstige probleem in Malawi, maar die afgelope paar jaar het verhoogde opvoeding, bewustheid en hulp winsgewend (statisties) geblyk. Malaria en wanvoeding is twee ander fisiese uitdagings waarmee die Yawo te kampe het.

* Skrifgebede vir die Yao, Moslem in Malawi.

* 'N Volledige Bybel in Ciyawo is voltooi en laat 2014 gepubliseer. Twee ander vertaalpogings is aan die gang. Bid dat die Skrif deur die meerderheid Yawo -Moslems sowel as ander vorme van die Skrif (soos klankbybels, ens.) Aanvaar word.
* Daar is verskeie internasionale sendingorganisasies wat onder die Yawo werk om God se seën en effektiewe evangelisasiemetodes vir diegene wat God se verhaal met die Yawo deel.
* Daar is 'n paar Yawo -gelowiges. Bid vir God se seën oor hulle, sodat hulle sal groei in die genade en kennis van die Here (2 Petrus 3:18).
* Bid dat geestelike hindernisse onder die Yawo verbreek sal word en dat God harte sal voorberei om oop te wees vir die Evangelie.
* Die bevolking van Malawi ly aan MIV/VIGS en bid vir God se werk onder die Yawo fisies sowel as geestelik.


Malawi -bevolking - Geskiedenis

Die distrik Neno is van Mwanza geskei. Bron [2] sê dat die skeiding in 2007-07 plaasgevind het. Wikipedia (bron [3]) dateer dit egter uit 2003. Bron [4] lui: "Die Mwanza -distrik is onlangs in twee distrikte verdeel, naamlik die distrikte Mwanza en Neno. Die Neno -distrik het nog nie administratiewe strukture nie. , maar daar is 'n distrikskommissaris in plek. " Dit lyk asof die verslag nie gedateer is nie, maar dit bevat baie datums, en nie een van hulle is later as 2003 nie. Die verduideliking kan wees dat die skeiding amptelik in 2003 plaasgevind het, maar dat die regering eers in 2007 voltooi is. Nuusbrief II-2, 'n opdatering van die ISO 3166-2-standaard (2010-06-30), ken 'n ISO-kode aan die nuwe distrik toe. Opdatering 2 van "Geopolitieke entiteite en kodes" is op 2010-11-30 gepubliseer. Dit ken die FIPS -kode toe.

Die distrikte Balaka, Likoma en Phalombe is in 1998 gestig. Hulle is bygevoeg tot ISO 3166-2 deur nuusbrief nommer I-2 (2002-05-21). FIPS-publikasieveranderingskennisgewing nr. 9, wat FIPS PUB 10-4 (2004-10-01) beïnvloed, wat FIPS kodes aan die nuwe distrikte toegewys is. Dit het ook die FIPS -kodes van die ou distrikte waaruit dit gevorm is, verander, behalwe Nkhata -baai.

Landoorsig:

In 1900 was die moderne Malawi die protektoraat van Brits -Sentraal -Afrika. In 1907 is die naam verander na Nyasaland Protectorate. Op 1953-07-14 sluit Nyasaland aan by Noord-Rhodesië (Zambië) en Suid-Rhodesië (Zimbabwe) om die Federasie van Rhodesië en Nyasaland te vorm. Die federasie is ontbind toe Nyasaland in 1963 onttrek het. Toe dit op 1964-07-06 onafhanklik geword het, het dit sy naam verander na Malawi.

Ander name van die land:

  1. Chichewa: Dziko la Malawi (formeel)
  2. Deens: Malawi
  3. Nederlands: Malawi, Republiek Malawi (formeel)
  4. Engels: Republiek van Mala ŵi (formeel), Nyasaland (verouderd)
  5. Fins: Malawi
  6. Frans: Malawi m
  7. Duits: Malawi n
  8. Yslands: Malav
  9. Italiaans: Malawi m
  10. Noors: Malawi, Republikken Malawi (formeel)
  11. Portugees: Malawi, Malavi, Malau , Malaui (Brasilië), Rep blica f na Malawi m (formeel), Niassal ndia f (verouderd)
  12. Russies: Р е с п у б л и к а М а л а в и (formeel)
  13. Spaans: Malaui, Rep blica f de Malawi (formeel)
  14. Sweeds: Malawi
  15. Turks: Malavi Cumhuriyeti (formeel)

Oorsprong van naam:

na die Chewa -naam vir die meer

Primêre onderafdelings:

Malawi is verdeel in 28 distrikte.

  • Reg: Streek waartoe die distrik behoort (sien kodes hieronder).
  • HASC:Hiërargiese administratiewe onderverdelingskodes. As periodes vervang word
    deur koppelteken, is dit dieselfde as die distrikskodes van ISO-standaard 3166-2.
  • ISO: Distrikskodes volgens ISO 3166-2. Vir volledige identifikasie in 'n globale konteks,
    voorvoegsel "MW-" by die kode (byvoorbeeld: MW-NU verteenwoordig Ntcheu).
  • FIPS: Kodes van FIPS PUB 10-4, 'n Amerikaanse regeringstandaard.
  • Bevolking: 2008-06-08 sensus (voorlopige resultate, bron [5]).
  • Hoofstede het dieselfde naam as hul distrikte.

Verdere onderafdelings:

Daar is ook drie streke wat elk verskeie distrikte bevat: Sentraal (C), Noordelik (N) en Suidelik (S). In sensusverslae word 'n paar distrikte verdeel in stedelike en landelike dele: Blantyre, Lilongwe, Mzimba (wie se stadsdeel Mzuzu City is) en Zomba.

Op 'n laer vlak is Malawi verdeel in tradisionele owerhede, sub-tradisionele owerhede (of subhoofde), dorpe, nasionale parke, wildreservate, ens. Die stedelike gebiede is in wyke verdeel. Sommige tradisionele owerhede strek oor distriksgrense, sodat hierdie filiaalafdelings nie presies in 'n hiërargiese skema pas nie.

Territoriale omvang:

Die noordelike gebied bevat die eilande Likoma en Chisamula in die Malawimeer. Hierdie eilande word omring deur Mosambiekse waters, wat hulle eksklaves maak.

Die UN LOCODE -bladsy vir Malawi bevat plekke in die land, sommige met hul breedtegrade en lengtes, sommige met hul ISO 3166-2-kodes vir hul onderafdelings. Hierdie inligting kan saamgestel word om die territoriale omvang van onderafdelings te benader.

Oorsprong van name:

Blantyre: deur Livingstone vernoem na sy geboorteplek, Blantyre, Skotland

Verander geskiedenis:

The Institute for Security Studies sê (bron [6]), "Die aantal distrikte kan te eniger tyd verhoog of verminder word, soos bepaal deur die kantoor van die president en kabinet. As sodanig wissel die aantal distrikte sedert onafhanklikheid. (Muula & Chanika, 2005) "

Ander name van onderafdelings:

  1. Likoma: Likoma -eiland (variant)
  2. Lilongwe: Lilong e (Spaans)
  3. Machinga: Kasupe, Kasupi, Liwonde (verouderd)
  4. Mangochi: Fort Johnston (verouderd)
  5. Mchinji: Fort Manning (verouderd)
  6. Mulanje: Mlange, Mlanje (variant)
  7. Nkhata Bay: Chinteche (verouderd)
  8. Nkhotakota: Kota Kota (verouderd)
  9. Nsanje: Port Herald (verouderd)
  10. Ntcheu: Ncheu (verouderd)
  11. Ntchisi: Nchisi (variant)
  12. Rumphi: Rumpi (variant)
  13. Thyolo: Cholo (verouderd)

Bevolkingsgeskiedenis:

  • ISO: Gebiedskodes volgens ISO 3166-2. Vir volledige identifikasie in a
    globale konteks, voorvoegsel "MW-" by die kode (byvoorbeeld: MW-C verteenwoordig Sentraal).
  • Datums is sensusdatums.
  • Malawi: streeknaam in Malawi -taal.

Distrik1987-091998-092008-06-08
Balaka 253,098316,748
Blantyre589,525809,397999,491
Chikwawa316,733356,682438,895
Chiradzulu210,912236,050290,946
Chitipa96,794126,799179,072
Dedza411,787486,682623,789
Dowa322,432411,387556,678
Karonga148,014194,572272,789
Kasungu323,453480,659616,085
Likoma 8,07410,445
Lilongwe976,6271,346,3601,897,167
Machinga515,265369,614488,996
Mangochi496,578610,239803,602
Mchinji249,843324,941456,558
Mulanje638,062428,322525,429
Mwanza121,513138,01594,476
Mzimba433,696610,994853,305
Neno 108,897
Nkhata Bay138,381164,761213,779
Nkhotakota158,044229,460301,868
Nsanje204,374194,924238,089
Ntcheu358,767370,757474,464
Ntchisi120,860167,880224,098
Phalombe 231,990313,227
Rumphi94,902128,360169,112
Salima189,173248,214340,327
Thyolo431,157458,976587,455
Zomba441,615546,661670,533

Bronne:

  1. [1] Analitiese verslag van Malawi -sensus van 1998het 'n sensusbevolking vir die hele land, terug na 1901 op bl. 8 (dokumentering is 2010-10-17 opgehaal).
  2. [2] Mwanza District Assembly District Education Plan(Desember 2007).
  3. [3] Wikipedia, "Neno -distrik", eerste geplaas 2008-09-20.
  4. [4] Evaluering van die omgewingsimpak: Konsepontwerp vir verbindings tussen Mosambiek en Malawi(2010-10-17 opgehaal).
  5. [5] "Bevolking- en behuisingsensus van 2008, voorlopige verslag", National Statistical Office. Zomba, Malawi, September 2008. http://nso.malawi.net/data_on_line/demography/census_2008/MWCensus08_report.pdf (dooie skakel, 2008-11-15 opgehaal).
  6. [6] Institute for Security Studies http://www.issafrica.org/index.php?link_id=14&slink_id=5599&link_type=12&slink_type=12&tmpl_id=3 (dooie skakel),

Buitelandse betrekkinge

Banda, terwyl hy president was, het 'n pro-Westerse agenda nagestreef wat tot 2008 voortduur. Die begin van die veelpartystaat het Amerikaanse bande versterk. Malawi se noue verhouding met Suid -Afrika tydens apartheid het gespanne betrekkinge met ander Afrika -nasies gespanne. Hierdie bande is behou na die einde van apartheid in 1994.

Malawi is deel van verskeie internasionale groepe, waaronder die VN, IMF, Wêreldbank, Wêreldgesondheidsorganisasie en die Afrika -unie. Malawi ondersteun streeksstabiliteit.


Malawi

Alhoewel die ekonomie van Malawi geleidelik verbeter, staar die land steeds ernstige armoede in die gesig, terwyl die helfte van die bevolking tans onder die armoedegrens leef.

Malawi staar verskeie sosiale probleme in die gesig, waaronder armoede, waar 50% van die bevolking onder die armoedegrens leef, en 'n hoë MIV/VIGS -infeksiesyfer. Malawi is ook geneig tot oorstromings deur aanhoudende en swaar reënval, wat die kwesbaarste van die bevolking - diegene wat in landelike gebiede woon en wie se lewensbestaan ​​op voedselboerdery gebaseer is - des te meer vatbaar is vir uiterste honger.

Malawi is 'n land in Suider -Afrika met 'n geskatte bevolking van 18,6 miljoen mense, begrens deur Zambië, Mosambiek en Tanzanië en die Malawimeer. Malawi, voorheen bekend as Nyasaland en beheer deur Brittanje, het in 1964 onafhanklikheid verklaar. Malawi het onlangs tot in die negentigerjare deur die diktator Hastings Banda bestuur, en het onlangs baie meer demokraties geword en die ekonomie het geleidelik verbeter.

Ons werk in Malawi

In Afrika werk The Hunger Project om volhoubare gemeenskapsgebaseerde programme te bou met behulp van die episentrumstrategie. 'N Episentrum is 'n dinamiese sentrum van gemeenskapsmobilisering en -aksie, sowel as 'n werklike fasiliteit wat deur gemeenskapslede gebou is. Deur die episentrumstrategie word 15,000-25,000 mense bymekaar gebring as 'n groep plattelandse dorpe-wat dorpe meer invloed het op die plaaslike regering as wat 'n enkele dorp waarskynlik sal hê, en 'n gemeenskap se vermoë om hulpbronne kollektief te benut, vergroot. Die episentrumgebou dien as 'n fokuspunt waar die motivering, energie en leierskap van die mense saamkom met die hulpbronne van die plaaslike regering en nie-regeringsorganisasies. Oor 'n tydperk van agt jaar spreek 'n episentrum hongersnood en armoede aan en beweeg op 'n pad na volhoubare selfstandigheid, waarna hy sy eie aktiwiteite kan finansier en nie meer finansiële belegging van The Hunger Project vereis nie.

Die Hunger -projek werk sedert 1999 in Malawi en bemagtig tans gemeenskapsvennote in 12 episentrumgebiede om hul eie honger en armoede te beëindig. Kumulatief bedien die episentrums 'n bevolking van 183,559 in 304 dorpe met 'n gemiddelde van 25 dorpe per episentrum.

Deur sy geïntegreerde benadering tot landelike ontwikkeling, die Epicenter Strategy, werk The Hunger Project saam met gemeenskapsvennote om suksesvol toegang te verkry tot die basiese dienste wat nodig is om lewens van selfstandigheid te lei en om internasionaal ooreengekome merkers van sukses te bereik, soos die doelstellings vir volhoubare ontwikkeling .

Die Hunger Project
Reynorlaan, Shire -gebou langs Chipembere Hwy.
Privaatsak 665, Limbe Blantyre


Aardrykskunde

Ligging

Suider -Afrika, oos van Zambië, wes en noord van Mosambiek

Geografiese koördinate

Kaartverwysings

totaal: 118,484 vierkante kilometer

land: 94.080 vierkante kilometer

water: 24 404 vierkante kilometer

Gebied - vergelykend

effens kleiner as Pennsylvania

Area vergelyking kaart

Grondgrense

totaal: 2 857 km

grenslande (3): Mosambiek 1498 km, Tanzanië 512 km, Zambië 847 km

Kuslyn

Maritieme eise

Klimaat

subtropiese reënseisoen (November tot Mei) droë seisoen (Mei tot November)

Terrein

smal langwerpige plato met golwende vlaktes, afgeronde heuwels, 'n paar berge

Hoogte

hoogste punt: Sapitwa (Mount Mlanje) 3 002 m

laagste punt: aansluiting van die Shire -rivier en internasionale grens met Mosambiek 37 m

gemiddelde hoogte: 779 m

Natuurlike hulpbronne

kalksteen, bewerkbare grond, waterkrag, onontginde neerslae van uraan, steenkool en bauxiet

Grondgebruik

landbougrond: 59,2% (geraamde 2018)

permanente gewasse: 1,4% (geraamde 2018)

permanente weiding: 19,6% (geraamde 2018)

bos: 34% (geraamde 2018)

ander: 6,8% (geraamde 2018)

Besproeiingsgrond

Totale hernubare waterbronne

17,28 miljard kubieke meter (beraamde 2017)

Bevolkingsverspreiding

bevolkingsdigtheid is die hoogste suid van die Nyasa -meer, soos aangetoon op hierdie bevolkingsverspreidingskaart

Natuurlike gevare

oorstromings deur droogtes aardbewings

Omgewing - internasionale ooreenkomste

partytjie by: Biodiversiteit, klimaatsverandering, klimaatsverandering-Kyoto-protokol, klimaatsverandering-Parys-ooreenkoms, omvattende kerntoetsverbod, woestynvorming, bedreigde spesies, omgewingsaanpassing, gevaarlike afval, seereg, mariene lewensbewaring, kerntoetsverbod, beskerming teen osone, Skipbesoedeling, vleilande

geteken, maar nie bekragtig nie: nie een van die geselekteerde ooreenkomste nie

Aardrykskunde - let op

Nyasa -meer, ongeveer 580 km lank, is die land se mees prominente fisiese kenmerk en bevat meer vissoorte as enige ander meer op aarde


Nuut Landboukundige

Malawi, die 'Warm hart van Afrika', is veral bekend vir sy vriendelike mense en sy meer, wat 20 persent van die land beslaan. 84 persent van die Malawiërs is 'n landbougrond en woon in landelike gebiede waar ongeveer 11 miljoen in die boerdery van kleinboere besig is, maar slegs 'n derde van die grond is geskik vir verbouing weens berge, woude en ruwe weivelde. Desondanks is die landbou verantwoordelik vir meer as 'n derde van die BBP en 90 persent van die uitvoer.

Kleinboere dra 75 persent van die voedsel by en verbou ongeveer 5,3 miljoen hektaar bewerkbare grond. Mielies, kassava, patats, rys, sorghum, grondbone en peulgewasse is belangrike voedselgewasse. Die meeste boere het egter minder as 'n hektaar om die grootste deel van hul voedsel te verbou, wat in kombinasie met dalende vrugbaarheid van die grond en beperkte toegang tot krediet- en voorligtingsdienste die produktiwiteit van kleinboere ernstig beperk.

Om die mielieproduksie en voedselsekerheid te verhoog, het die regering sedert 2005 verbeterde saadvariëteite en kunsmis gesubsidieer, na 'n paar jaar van droogte en chroniese voedseltekorte wat 'n kwart van die bevolking voedselhulp nodig gehad het. Die beleid het goed gewerk en agtereenvolgende jare se stropersoes het 'n oormaat mielieproduksie tot gevolg gehad. Die program is egter nie sonder omstredenheid nie, en sommige meen dat skenkers die steun weens swak bestuur verminder, nie die regering kan bekostig om insette te subsidieer ten koste van ander nasionale behoeftes nie, insluitend gesondheid en onderwys.

Malawi is die 171ste uit 187 lande op die 2011 UNDP Human Development Index, en het een van die hoogste sterftesyfers ter wêreld, terwyl 12 persent van die werkende bevolking MIV-positief is. As gevolg van armoede en 'n tekort aan volwasse arbeid as gevolg van migrasie en sterftes wat verband hou met MIV/VIGS, het Malawi die grootste aantal kinderarbeiders in Afrika. Groen tabak siekte, 'n soort nikotienvergiftiging, is nie ongewoon onder Malawi se beraamde 80 000 kindertabakwerkers nie.

Onvolhoubare praktyke

Malawi het 'n hoë bevolkingsgroei, wat die druk op sy natuurlike hulpbronne verhoog. Baie boere moet op steil heuwels en ander randlande verbou, dikwels met onvoldoende grond- en waterbesparing. Namate meer grond vir produksie oopgemaak word, vererger probleme soos gronderosie en die gevolglike verswelging van riviere en mere, wat vererger word deur hoë ontbossingsvlakke. Volgens die National Forestry-program is die vraag na bosbouprodukte dubbel soveel as wat na raming volhoubaar is, met die verwerking van tabak en houtskoolproduksie wat bygedra het tot die druk op bosse as gevolg van landbou-uitbreiding.

Vis was tradisioneel die mees bekostigbare bron van dierlike proteïene, maar tussen 1987 en 2007 het die totale aanbod van vis met 20 % gedaal, terwyl die bevolking met 60 % toegeneem het, wat tot 'n prysstyging van ongeveer 3,5-voudig gelei het. In 'n onlangse verslag van die Ministerie van Finansies en Ontwikkeling word die onvolhoubare vispraktyke en klimaatsverandering die skuld gegee vir die afname in produksie. Benewens die herstel van verswakte omgewings vir visfokkery en die bevordering van geïntegreerde interaksies vir akwakultuur en landbou, het die verslag ook die behoefte aan gespesialiseerde opleiding beklemtoon om die vermoë van klimaatsverandering te begryp. Die akwakultuur van hokke wat plaaslik beskikbare materiale gebruik, soos bamboes, is ook uitgelig as 'n geskikte onderneming vir kleinboere langs die mere.

Tabak blues

Koffie, katoen, tee, suiker en tabak is die belangrikste kontantgewasse. Na raming maak tabak alleen 60-70 persent van die land se uitvoer uit en beslaan dit vier persent van die landbougrond. Maar oorproduksie van burley tabak, swak blaargehalte en anti-rook veldtogte het markpryse laat daal, wat die verdienste van buitelandse valuta sedert die laat negentigerjare aansienlik verminder het.

Om die probleem van oorproduksie aan te pak, het die regering 'n kwotastelsel ingestel om produksie te reguleer, kwaliteit te verhoog en aanbod te verminder. Om alternatiewe vir tabak as uitvoergewas te vind en die biodiversiteit van Malawi te beskerm, ondersteun die Europese Unie die produksie van suikerriet en koffie terwyl USAID heuningproduksie bevorder. Die regering het ook die produksie en verwerking van katoen bevorder en in 2011 10 miljoen dollar opsy gesit om die sektor te ondersteun. Dit hoop op die vestiging van nuwe tekstielbedrywe wat die potensiële verdienste uit buitelandse valuta kan maksimeer.

Maksimalisering van hulpbronne

Om die afhanklikheid van boere van die reënboerdery en die kwesbaarheid vir droogte te verminder, werk die Greenbelt-inisiatief om 1 miljoen hektaar grond binne 20 km van die land se drie mere en 13 riviere te besproei. Tot dusver het die tekort aan brandstof vir waterpompe 'n beperkte opname, maar daar is planne vir waterprojekte wat deur swaartekrag gevoer word in Mulanje, Blantyre en Phalombe. Vir ander boere moedig die inisiatief hulle aan om saam te groepeer, organiese mis te gebruik, rante te bou om reënwater op te vang en verbeterde plantafstand te neem.

Sedert 2006 is die Malawi Groei- en Ontwikkelingstrategie (MGDS) die oorkoepelende nasionale ontwikkelingsplan, waarin landbou en voedselsekerheid, besproeiing en vervoerinfrastruktuur geprioritiseer word. Meganisering van landbouproduksie, waardetoevoeging, billike internasionale en interne handel en volhoubare ontginning van natuurlike hulpbronne is slegs enkele van die doelwitte van die strategie. Maar met 'n beraamde koste van $ 9 miljard om die MGDS ten volle te implementeer, benodig Malawi aansienlike buitelandse hulp om sy planne uit te voer.

  • Land: Republiek van Malawi
  • Kapitaal: Lilongwe
  • Gebied: 118,484 vierkante kilometer
  • Bevolking: 15.879.252 (skatting Julie 2011)
  • Bevolkingsgroeikoers: 2,8% (raming van 2011)
  • Lewensverwagting: 52 (geskatte 2011)
  • Etniese groepe: Chewa 32,6%, Lomwe 17,6%, Yao 13,5%, Ngoni 11,5%, Tumbuka 8,8%, Nyanja 5,8%, Sena 3,6%, Tonga 2,1%, Ngonde 1%, ander 3,5%
  • Tale: Chichewa (amptelik) 57,2%, Chinyanja 12,8%, Chiyao 10,1%, Chitumbuka 9,5%, Chisena 2,7%, Chilomwe 2,4%, Chitonga 1,7%, ander 3,6%
  • Inflasie: 7,4% (raming van 2010)
  • BBP koopkragpariteit: US $ 12,98 miljard (geraamde 2010)
  • BBP per capita: US $ 800 (beraamde 2010)
  • BBP -samestelling per sektor: landbou: 30,2% bedryf: 16,3% dienste: 53,5% (raming van 2010)
  • Grondgebruik: bewerkbare grond: 20,68% permanente gewasse: 1,18% ander: 78,14% (2005)
  • Groot nywerhede: tabak, tee, suiker, saagmeulprodukte, sement, verbruikersgoedere
  • Landbou produkte: tabak, suikerriet, katoen, tee, mielies, aartappels, kassave, sorghum, peulgewasse, grondbone, macadamianeute, beeste, bokke
  • Natuurlike hulpbronne: kalksteen, bewerkbare grond, waterkrag, ongebruikte afsettings van uraan, steenkool en bauxiet
  • Uitvoer van goedere: tabak, tee, suiker, katoen, koffie, grondboontjies, houtprodukte, klere
  • Uitvoer vennote:: Indië 10,4%, Duitsland 9,7%, Suid -Afrika 7,5%, Rusland 7,4%, Zimbabwe 7,4%, Kanada 6,4%, VS 6,3%, Nederland 4,7%(2010)

Geskryf deur: Levi Zeleza Manda en Gladson Makowa

Datum gepubliseer: Maart 2012


TYDLYN

'N Paar belangrike datums in die geskiedenis van Malawi:

1480 - Bantoe-stamme verenig verskeie kleiner politieke state om die Maravi-konfederasie te vorm, wat op sy hoogte groot dele van die huidige Zambië en Mosambiek plus die moderne deelstaat Malawi insluit.

17de eeu - Portugese ontdekkingsreisigers arriveer van die ooskus van die huidige Mosambiek.

1850 - Skotse sendeling David Livingstone se verkenning van die gebied baan die weg vir sendelinge, Europese avonturiers, handelaars.

1891 - Brittanje stig die Nyasaland en die distriksbeskerming.

1915 - Dominee John Chilembwe lei 'n opstand teen die Britse bewind, en vermoor die blanke bestuurders van 'n besonder wrede landgoed en wys die hoof van een buite sy kerk. Hy word binne enkele dae deur die polisie doodgeskiet.

1953 - Ondanks sterk teenkanting van die Nyasaland African Congress en blanke liberale aktiviste, kombineer Brittanje Nyasaland met die Federasie van Noord- en Suid -Rhodesië (nou onderskeidelik Zambië en Zimbabwe).

1964 6 Julie - Nyasaland verklaar onafhanklikheid as Malawi. Dr Hastings Kamuzu Banda, "die swart messias", word president en regeer oor 'n eenpartystaat vir die volgende drie dekades.

1994 - Bakili Muluzi word verkies tot president tydens die eerste veelpartyverkiesings sedert onafhanklikheid. Hy bevry onmiddellik politieke gevangenes en hervestig spraakvryheid.

2011 - Die polisie vermoor 19 mense in twee dae van protesoptogte teen die manier waarop die ekonomie bestuur word. Brittanje skort hulp op weens kommer oor bestuur. VSA volg sy voorbeeld.

2012 April - President Bingu wa Mutharika sterf in sy amp, word opgevolg deur visepresident Joyce Banda.

2014 Mei - Peter Mutharika, broer van Bingu wa Mutharika, wen die presidentsverkiesing.


Mense van Malawi

Die Malawi -mense is van Bantoe -oorsprong en bestaan ​​uit baie verskillende etniese groepe. Dit sluit in Chewa, Nyanja, Yao, Tumbuka, Lomwe, Sena, Tonga, Ngoni, Ngonde, Asian en European. Die Chichewa (Chewa) mense vorm die grootste deel van die bevolkingsgroep en is grootliks in die sentrale en suidelike dele van Malawi. Die Yao -mense kom hoofsaaklik in die suidelike deel van die Malawimeer voor, en die Tumbuka word hoofsaaklik in die noorde van die land aangetref. (Daar is klein bevolkings van Asiatiese en Europese mense wat hoofsaaklik in die stede woon.

Malawi word dikwels die 'Warm Hart van Afrika' genoem vanweë die warmte en vriendelikheid van die mense. Malawiërs woon gewoonlik saam met hul uitgebreide gesinne in hutte wat in dorpe saamgevoeg is. 'N Gees van samewerking heers, aangesien familielede werk en hulpbronne deel. As you drive through Malawi you can see the small villages of huts and people at work in the fields or collecting water for their families.

Chewa Tribe:
People from Chewa tribe are known as Achewa. The Chewa Tribe is an African culture that has existed since the beginning of the first millennium, A.D. Their local language is called Chichewa, Malawi national language. There are presently over 1.5 million Chewa throughout Malawi and Zambia, however the Chewa are not considered people of Malawi or Zambia instead they are people from the Nyanja group of Bantu. In Malawi, the Chewa are predominantly concentrated within the central region, surrounding the capital city of Lilongwe. The Chewa believe that living things were created by God. "Gule Wamkulu" (Big Dances associated with masks), has become a sort of title for secret societies of traditional Chewa religious practices. The Gule Wamkulu ceremonies consist of formally organised dances to admire the remarkable physical abilities of these individuals (called "Nyau"). If one has the misfortune of passing a Gule on the road, traditional behaviour consists of dropping a few coins for the Gule - never handing them the money directly for fear they will grab you and take you to the cemetery for ritual purposes. Masks worn by the Gule Wamkulu include thousands of different representations - generally each developed hundreds of years ago by unique tribes, and accented with their own individual touch. Today, these masks, with their different origins, are part of what is now the Chewa culture.

Yao Tribe:
People from Yao tribe are known as Ayao. Most people from Liwonde and the southern lakeshore are from the Yao tribe their language is called Chiyao. The Yao came to Malawi from Mozambique to escape conflict with the Makua tribe. The Makua tribe had become enemies of the Yao because of the wealth the Yao were amassing through trading ivory and slaves to Arabs from Zanzibar. The Yao began attacking both the Chewa and the Ngoni people to capture prisoners who they later sold as slaves. The Yao were the first group to use firearms in conflict with other tribes. In 1870 the Yao ruling class chose to follow Islam like their Arab trading partners rather than the traditional animism ('animism' is a philosophical, religious or spiritual idea that souls or spirits exist not only in humans and animals but also in plants, rocks, natural phenomena and geographic features such as mountains or rivers). As a benefit of their conversion to Islam, the Yao were provided with sheikhs who promoted literacy and founded mosques. This led to many Yao people believing in Islam, therefore, any person from a Yao tribe or anyone whose name is from Yao language is considered as a Muslim by Malawians. The Arab traders also introduced the cultivation of rice, which became a major crop in the lake region of Malawi.

Tumbuka Tribe:
People from this tribe are called Atumbuka. Tumbuka is the main tribe found in the northern region of Malawi (Viphya and Nyika). The Tumbuka are a Bantu ethnic group. Their language is Chitumbuku, a Bantu language similar in structure to Swahili. The chief god of Tumbuka traditional religion is Chiuta, an all-powerful, omniscient, self-created being. Chiuta literally translates as 'Great Bow of Heaven' or 'Owner of All' or 'The Creator'. This tribe has got a higher percentage of educated people. Its people believe there is a direct link between dancing and the healing process these curative dances are called Vimbuza. Traditional Doctors (Witchcraft Doctors) among the Tumbuka people use these dances to cure some diseases.

Tonga Tribe:
People from this tribe are called Atonga. The Tonga people live in Northern Malawi especially in Nkhata Bay. Their language is known as Chitonga. Traditionally, Tonga society was based on fishing, and cassava was their staple food. During colonial times, mission education enabled them to earn higher wages than other tribes and they often worked as porters and skilled or semi-skilled workers. Before Christianity their traditional religion was a religion of the dead, centred on the worship of ancestral spirits. They believed in diviners and spirit- possession, and they sought out those who communicated with the dead. The Tonga of Lake Malawi say that by taking certain medicines, a person can ensure his changing after death into whichever animal he wishes. The Tonga have adopted the Ngoni custom of marriage payment of cattle. Traditionally males can't divorce their wives without a hearing of public repudiation, while she and her family, however, could dismiss him without formality, unless he had a wealthy or otherwise powerful family. Tonga people are said to be very smart and decent. People say that a Tonga would wear a jacket and a shirt which has only the front part and the collar without the whole back side (which has been worn out) in other words, wearing a jacket, tie and well fastened shirt is most important to them!

Lomwe Tribe:
The Lomwe people are known as Alomwe. Many people living in Mulanje and Thyolo are from the "Lomwe" ethnic group and there main income generating activity is farming. The Lomwe are one of the four largest ethnic groups living in Malawi. Many Lomwe moved into Malawi in the 1930's due to tribal wars in Mozambique. 90-95% of the Lomwe live in rural areas and in Mozambique many are concentrated in the Zambezi Province. The Lomwe language is called Chilomwe and it is written using the Roman alphabet and there are reported to be nine different dialects of Lomwe determined by location. Sadly the language is now dying out, with only the eldest still speaking it as a main language, many of the younger Lomwe tribe now speak in the Chichewa. The Lomwe people are well known for their talkativeness, their beliefs in the spirits of the dead and witchcraft. Many people therefore believe that the best Traditional Doctors are those from Mulanje. The famous Mulanje Mountain is also believed to be associated with Spirits of the dead especially at the highest peak of Sapitwa (which means "where you cannot go"). It is believed that people used to find food in the mountain of which one was not expected to tell anyone or invite a friend to eat as this would make the food disappear. During some of Lomwe traditional dances girls are supposed to wear only beads and nothing else to cover their breasts.

Ngonde and Nyakyusa Tribe:
People from this tribe are called Angonde. The Ngonde and Nyakyusa migrated from the north, like other Bantu tribes and settled at the extreme north of Malawi near Karonga where they are still found today. The area was remote and as a result they did not suffer from Ngoni and Yao raids. The centre for the Ngonde people is the sacred Hill of Mbande, which stands in the bed of the Rukulu River, about 13 km from Lake Malawi. Their language is known as Kyangonde. There are approximately 300,000 Ngonde in Malawi (Johnstone 1993).

Ngoni Tribe:
People from this tribe are called Angoni. The Ngoni fled from Shaka Zulu who defeated many Ngoni Chiefs in South Africa in 1819. The Ngoni that entered Malawi came in two groups. After their defeat, Zwangendaba Jere fled with his followers and settled at Mabiri in Mzimba District. The group that was led by Ngwane Maseko arrived in Malawi and settled in Ntcheu, near Dedza, in 1837. After a short stay, they left for Songea in southern Tanzania where they lived for some time before returning to Malawi. They finally settled in Ntcheu in 1867. Today, the Ngoni of Ntcheu have spread to other districts such as Mchinji and Dedza in the centre, and Mwanza and Neno in the south. The Ngoni language is known as Chingoni and its people are well known when it comes to eating meat and drinking African Beer. Eating meat and drinking beer are considered as the most important Ngoni principles. During their traditional dances, Ngoni people wear animal skins, showing that they are real hunters. In the past they were famous for their passion for war.

Sena Tribe:
Asena is the name given to people from this tribe. The Sena came from Mozambique, entering Malawi through the south and settled in the Lower Shire area in Chikwawa and Nsanje Districts where they are still found today. Their language of communication is Chisena. It is said that people from the Sena tribe use other people's eyes as a charm for catching more fish in Shire River therefore local people believe that most beggars who are blind in towns of Blantyre and Limbe (major towns in southern region of Malawi) belong to this tribe. During some of their traditional dances, girls from this tribe do not wear anything to cover their breasts.


Kyk die video: How did Number Gang Start in South African Prisons 26, 27, 28 Salute